Produkcja kawy w małych palarniach i wielkich koncernach
Ziarna kawy by oddać pełnię swojego smaku muszą zostać prawidłowo wypalone. Kawę pali się zarówno
w niewielkich, lokalnych manufakturach, jak i w ogromnych ilościach w wielkich koncernach kawowych. Jak jednak uczy nas historia, to co robione w sposób masowy nigdy nie będzie tak wysokiej jakości, jak produkt przygotowany ze starannością w małej manufakturze.
Zacznijmy od początku
Krzewy kawowca uprawia się w obrębie tzw. pasa kawowego, który ciągnie się wzdłuż równika poprzez obie Ameryki, Afrykę , Azję i Oceanię. Są to wymagające rośliny hodowane w specjalnych warunkach. Im lepszej jakości kawa, tym proces hodowli bardziej staranny i zrównoważony.
Owoce kawowca pochodzące z małych plantacji dojrzewają w spokojny sposób, nikt nie przyspiesza ich wzrostu na siłę. Ziarno pochodzące z takich miejsc jest droższe, gdyż uprawiane w lepszych warunkach – kawowce lubią rosnąć wysoko i w półcieniu. Zbiory kawy często odbywają się ręcznie, co pozwala zrywać wyłącznie dojrzałe ziarno To dzięki odpowiednim warunkom hodowli i wysokogatunkowym odmianom kawa, którą finalnie pijemy może przybierać wyjątkowy smak i cieszyć przyjemnym aromatem. Właśnie ta najlepszej jakości kawa wędruje do mniejszych palarni, takich jak Palarnia Kawy Korona 1912, które specjalizują się w produkcji kaw jednorodnych i mieszanek z najlepszych ziaren.
Koncerny w przeciwieństwie do małych palarni pozyskują kawę z wielkich, przemysłowych plantacji, gdzie nastawienie jest na ilość, a nie na jakość. Krzewy muszą wzrastać szybko, szybko owocować, szybko zbierane są plony, szybko odbywa się również palenie. Cały proces musi być przyspieszony, gdyż przetworzenie tak ogromnej ilości ziaren samo w sobie jest czasochłonne. Kawa zbierana jest maszynowo, do wspólnego worka trafiają zarówno dojrzałe jak i niedojrzałe lub uszkodzone ziarna. Nie przywiązuje się wagi do jakości ziarna, tylko do jak najmniejszego czasu i kosztu produkcji.
Palenie kawy w wielkich koncernach
Podobnie jak zbiory, proces palenia jest przyspieszony i mocno zmechanizowany. Jednorazowo wypala się olbrzymie ilości kawy, co automatycznie nie pozwala na powstanie produktu wysokiej jakości. Wszystkie ziarna, zarówno te dojrzałe jak i z mankamentami trafiają do jednego pieca, gdzie palone są na najwyższych temperaturach na bardzo ciemny kolor. Pozwala to ukryć mankamenty ziaren i szybko wyprodukować kawę, która niestety z aromatycznej i bogatej w smak substancji zmienia się w goryczkową, smolistą ciecz pozbawioną wielu cennych składników. Wrażliwe ziarna kawy dodatkowo niszczy szybkie chłodzenie wodą od czego kruszą się, łamią i nabierają wody.
Małe manufaktury, jako alternatywa dla masowej produkcji
Małe palarnie kupują kawę w mniejszych ilościach niż wielkie koncerny, więc mogą pozwolić sobie na kawę wysokiej jakości. Trafia ona do nich w postaci zielonego ziarna, które następnie jest na miejscu wypalane i świeże trafia do paczek, a następnie do filiżanek prawdziwych koneserów kawy. Świeżość, jakość i czas to najważniejsze wyznaczniki w drodze do wyprodukowania dobrej kawy.
Proces produkcji zaczyna się od rozgrzania pieca do właściwej temperatury. Każdy rodzaj kawy ma swój własny profil palenia uwzgledniający jej właściwości, który określa w jakich zmiennych czasowych i temperaturowych przebiegać będzie cały proces. Z ziaren podczas palenia mogą uwolnić się setki substancji i to od procesu palenia zależy, które z nich będą dominujące, a które w ogóle się nie pojawią. Ziarna w piecu są w w stałym ruchu, obracają się nieustannie w specjalnym bębnie, co pozwala na równomierne wypalenie. Wysokie temperatury pozwalają na wydobycie kwintesencji kawowego aromatu, który powstaje poprzez uwolnienie olejów eterycznych znajdujących się w kawie. Ziarna palone są na jasny lub średni sposób, co pozwala zachować smak, aromat i cenne właściwości czarnego napoju. Ziarna nadal pozostając w ruchu schładzane są powietrzem, co pozwala zamknąć procesy chemiczne zachodzące w kawie, a następnie leżakują, aby mogły spokojnie oddać resztki gazów powstałych w procesie palenia i nabrać jeszcze głębszego aromatu. Dlatego w Palarnia Kawy Korona 1912 nie kupimy kawy wypalonej wczoraj, tylko taką, która już kilka dobrych dni odpoczywała. Dzięki całemu procesowi palenia do filiżanek trafia świeżo wypalona kawa wysokiej jakości, cechująca się wspaniałymi walorami smakowymi.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.